Budownictwo

Z czego tworzyć nawierzchnie drogowe?

Z czego tworzyć nawierzchnie drogowe?

Przez wiele lat powstawało bardzo niewiele dróg betonowych. Asfalt był dominującym materiałem budulcowym. Niemniej jednak, wydaje si, że w ostatnich latach ten trend nieco się zmienia. Z czego to wynika i czy warto rzeczywiście budować drogi betonowe?

Cena zbudowania drogi

Z całą pewnością jednym z głównych czynników decydujących o wyborze materiału jest czynnik ekonomiczny. Czy tańsza jest droga asfaltowa czy też betonowa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, gdyż to zależy od okoliczności. Przeważnie jednak ekonomiści są zgodni, iż więcej można oszczędzić na betonie.

Rzecz w tym, że cena budowy drogi asfaltowej jest mocno zmienna w czasie. Nie dotyczy to natomiast betonu składającego się przede wszystkim z cementu, którego cena ulega niewielkim zmianom. Jeśli chodzi o inne składniki niezbędne do wybudowania drogi betonowej, jak choćby masa bitumiczna, również ceny nie ulegają większym zmianom. Ponadto, droga betonowa wymaga mniejszej pielęgnacji niż droga asfaltowa. Tym samym, koszty utrzymania takiej drogi są po prostu niższe.

Trwałość nawierzchni

Czynnikiem ściśle powiązanym z opłacalnością kładzenia danej nawierzchni jest z całą pewnością jej trwałość. Jeśli pęknięcia w nawierzchni pojawiają się już po kilku latach trzeba wykonywać drogie naprawy lub też w ogóle wymieniać nawierzchnię. Która nawierzchnia jest jednak wytrzymalsza?

Wiele mówi się o tym, iż nawierzchnie betonowe pękają i nie wytrzymują próby czasu. Rzeczywiście w wielu sytuacjach tak jest. Po zbadaniu tego rodzaju spraw okazuje się jednak zwykle, że powodem awarii są błędy wykonawców. Często nawierzchnie betonowe nie są wykonywane prawidłowo. Ponadto, wykorzystuje się przy ich budowie najniższej jakości masę bitumiczną czy taśmy dylatacyjne. Sam cement także nie jest najlepszy. W efekcie beton nie jest trwały i nie może wytrzymać zbyt dużego obciążenia.

W Centrum Zaopatrzenia Drogownictwa dostępny jest między innymi asfalt na zimno oraz inne produkty

Asfalt natomiast nawet jeśli nie jest najwyższej jakości zwykle wytrzymuje nieco dłużej niż słaby beton. Z drugiej jednak strony, możliwości wytrzymałościowe asfaltu są mocno ograniczone. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli beton jest najwyższej jakości, a budowa nawierzchni jest profesjonalna, asfalt nie może się z nim równać.

Uprzedzenie do betonu

Niewątpliwie, stosunkowo mała popularność betonu wynika w dużej mierze z uprzedzenia wobec niego. Rzecz w tym, iż po prostu co krok można się natknąć na zniszczone nawierzchnie betonowe, w których dziury musi wypełnić masa bitumiczna. Zniszczenia wynikają z rażących błędów wykonawców i niskie jakości cementu oraz taśma dylatacyjnych, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że od kilkunastu lat, każdego roku powstaje wiele kilometrów dróg. Z tego też względu, produkcja nawierzchni stałą się ogromnym biznesem. Zdecydowanie silniejsze są dzisiaj firmy produkujące asfalt niż beton, z czego też może wynikać większa popularność tej pierwszej nawierzchni.

Ostatecznie, wydaje się więc, że warto zrównoważyć ilość nawierzchni asfaltowych i betonowych. Zdecydowanie dzisiaj beton jest wykorzystywany zbyt rzadko.