Ogólna

Co wybrać piec czy kominek

Co wybrać piec czy kominek

Wiele osób zastanawia się czy lepiej jest wybrać do ogrzewania swojego domu piec czy też kominek. Osoby, które wybierają kominek zdecydowanie mają nadzieję, że kominek z całą pewnością ogrzeje ich cały dom. Jednak czy kominek w ogóle jest w stanie zastąpić piec? Należy się dokładnie zastanowić co wybrać, czy ma to być kominek, a może rzeczywiście jednak piec. Każda osoba z całą pewnością chce unikać kosztów (wysokich), które są związane z ogrzewaniem domu.

Okazuje się, że ogrzewanie za pomocą kominka jest super oszczędnym rozwiązaniem, ponieważ w kominkach pali się drewnem. Co jak co, ale drewno akurat nie kosztuje zbyt wiele. Niektóre osoby mają nawet drewno za darmo na przykład drewno, które pochodzi z ich własnej działki. Pomimo wszystko jednak mało osób się decyduje na ogrzewanie domu tylko i wyłącznie kominkiem. Pilnowanie na co dzień ognia jest naprawdę uciążliwe. Nie należy się czarować niestety, ale komfort cieplny przy kominku jest bardzo trudno uzyskać.

Co należy wiedzieć o kominkach?

Wydawać by się mogło, że kominki są tematem prostym, łatwym i przyjemnym. Jednak w rzeczywistości jest to temat bardzo szeroki oraz złożony. Przede wszystkim należy zaznajomić się z tematem ciepła, które wydostaje się z kominka. Okazuje się, że ciepło z kominka otwartego w zasadzie przede wszystkim wylatuje poprzez komin, oczywiście wraz z dymem. Sposobem na jego zatrzymanie w danym pomieszczeniu są kominkowe wkłady zamykane. Te kominkowe wkłady umożliwiają kontrolę spalania. Jest to możliwe dzięki regulacji ilości powietrza, które dopływa bezpośrednio do paleniska. Zaletą dodatkową jest poprawa bezpieczeństwa. Dzięki zamykanym drzwiczkom nie dochodzi do zaprószenia ognia poprzez wypadające polana lub też poprzez strzelające iskry.

W asortymencie sklepu Szalony Max dostępne są między innymi piece kominkowe i wiele innych

Czy amatorzy kominków powinni jeszcze coś wiedzieć?

Na pewno w kominku zwykłym, który jest otwarty ciepło przekazywane jest do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Wkład dodatkowo także umożliwia konwekcję. Oczywiście pomiędzy ściankami wkładu, a obudową kominka. Pozostawiane są szczeliny. Przez szczeliny oczywiście przepływa powietrze z danego pomieszczenia. Dodatkowo w kominka są instalowane rury. Rurami tymi przepływa gorące powietrze. Rury umożliwiają ogrzewanie ciepłem w zasadzie absolutnie każdego pomieszczenia w danym domu. Bardzo popularnym system w przypadku kominków jest system DGP. System ten jest bardzo prosty. Najczęściej nie umożliwia regulacji precyzyjnej temperatury w każdym z pomieszczeń. W rezultacie zwykłe jest albo kilka stopni za zimno, albo też kilka stopni za ciepło.

System DGP jest najczęściej uznawany za system, który jest systemem dodatkowym. Powinien on działać równolegle z pozostałymi grzewczymi urządzeniami. Wszystkie osoby, które chcą ogrzewać dom tylko i wyłącznie kominkiem, to muszą się przygotować na pewnego rodzaju dyskomfort. Należy temat kominków czy też pieców dokładnie przeanalizować. Nie ma co pakować się w rozwiązanie, które będzie nieefektywne oraz nieodpowiadające danej osobie.