Rozrywka

Jajka styropianowe i malowane motywy

Jajka styropianowe i malowane motywy

Jajka styropianowe, w przeciwieństwie do tych naturalnych, mogą osiągać znacznie rozbudowane wielkości. Są świetnymi materiałami do ręcznego malowania. Jeśli ktoś marzy o efektownej i wpadającej w oko dekoracji wielkanocnej, z pewnością zrealizuje wszystkie swoje fantazje przy pomocy jajek styropianowych.

Są to formy o różnych wielkościach, od najmniejszych do największych, sprzedawane w wielu sklepach. Często można się na nie natknąć w sklepach oraz hurtowniach dla plastyków. Są równie chętnie kupowane przez artystów, co styropianowe kule. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przed podjęciem malowania jaja styropianowego, w trosce o intensywny efekt kolorystyczny, warto pokryć je dodatkową warstwą wierzchnią.

Idealnie w tym celu sprawdzają się szpachle samochodowe lub gips. Dzięki temu jajo ze styropianu nabiera twardej struktury. Jeśli malować chcemy jajko styropianowe bezpośrednio i bez krycia go żadną dodatkową powierzchnią – nie osiągniemy zbyt udanego efektu, ponieważ farba wsiąkać będzie w styropian. Jeśli zastosujemy farby rozcieńczane za pomocą wody kolory będą blade i prawie niezauważalne.

Zabawy z szablonami

Okryte szpachlą lub gipsem jajo przyrównać można do blejtramu, który przecież także musi być czymś kryty, aby można było kłaść na jego powierzchni ślady, malować zamaszystymi ruchami. Malowanie jaja styropianowego przeprowadzać można na wiele sposobów. Pędzle zostawiają bardzo charakterystyczne ślady. Profesjonaliści w dziedzinie malowania jajek styropianowych korzystają z gotowych szablonów, gdzie wycięte są wszelkie wymyślne kształty, mogące przyczynić się do stworzenia zupełnie nowej, atrakcyjnej wizualnie formy.

Szablony do malowania jaj styropianowych można wykonać własnoręcznie w domowym zaciszu. Jest to świetna zabawa, ponieważ uczy precyzji. Szablony wycinać można w sztywnym kartonie lub brystolu. Po wycięciu kształtów na szerokich lub wąskich paskach owija się je na całej szerokości jaja i skleja taśmą, albo też zszywa spinaczem, aby umieszczony na jaju szablon nie zsuwał się

Farby w ruch

Malowanie przez szablon jest dziecinnie proste i przynosi natychmiastowe efekty. Można farbę na styropianową powierzchnię nakładać ręcznie, np. za pomocą gąbek. Jeszcze praktyczniejsze jest korzystanie z kolorowych spray’ów w butelkach. Wystarczy nacisnąć dozownik, by farba wydobywała się na zewnątrz i pokrywała wyznaczone powierzchnie. Zasycha rekordowo szybko. Jeśli pozwolimy dzieciom malować jaja styropianowe za pomocą farb rozpylanych, pamiętajmy o tym, aby ochronić im twarze maseczkami.

Farby mają bardzo intensywny zapach i lepiej jest zadbać o to, aby dzieciaki nie wdychały go podczas zabawy. Po pokryciu jajek styropianowych kolorowymi farbami możemy zdjąć wszelkie szablony po około piętnastu minutach. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie warstwy farb są już suche i nic w trakcie zdejmowania szablonów nie rozmaże się i nie zniszczy. Gotowe jajka styropianowe, już dopieszczone artystycznie, stać się mogą ozdobami świątecznymi w domach, szkołach czy supermarketach.