promowane

Jakich błędów unikać podczas jedzenia sushi?

Jakich błędów unikać podczas jedzenia sushi?

Sushi to jedno z najpopularniejszych dań kuchni japońskiej. Warto jednak zapoznać się z obowiązującą etykietą spożywania tego posiłku. Poniżej znajdziecie kilka informacji na temat błędów, które możemy popełnić jedząc sushi.

Tradycja przygotowywania i jedzenia sushi jest bardzo stara, a także bardzo rozbudowana. W dzisiejszych czasach oczywiście nie przywiązujemy, aż tak dużej wagi do spożywanej potrawy. Warto jednak zapoznać się z obowiązującymi zasadami jedzenia sushi, by delektować się smakami. Jeśli dowiemy się czegoś więcej o kulturze na pewno doświadczenie to będzie o wiele przyjemniejsze.

Warto poznać zasady jedzenia sushi, szczególnie jeśli mamy zamiar pójść do prawdziwej japońskiej restauracji lub zamierzamy odwiedzić ten kraj. Unikniemy wpadki, a przy okazji będziemy mogli poczuć się trochę inaczej. Popełniając niektóre błędy możemy również popsuć smak, niektórych potraw.

Jak używać pałeczek?

Nauka jedzenia pałeczkami to chyba pierwszy podstawowy krok, jeśli chcemy zapoznać się japońską kuchnią. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne – wystarczy odpowiednie ułożenie palców. Jeśli już opanujemy tę sztukę, powinniśmy także pamiętać o kilku innych zasadach. Przede wszystkim nie należy nadziewać jedzenia na pałeczki, a także wymachiwać nimi nad jedzeniem – jest to oznaka braku manier. Zakazane jest również przesuwanie talerza pałeczkami do przodu. Błędem będzie również wbijanie pałeczek w miskę pełną ryżu. A może jedzenie rękoma? Jak najbardziej. Może to być dziwne, ale jak najbardziej sushi może być spożywane rękoma i nikt nie uzna tego za brak dobrych manier.

Co ważne, nie powinniśmy także przekazywać swoimi pałeczkami kawałków jedzenia innej osobie. Jest to związane z podłożem symbolicznym i odnosi się do japońskiej tradycji. Jeśli chcemy przekazać komuś kawałek jedzenia, najlepiej podsunąć talerz umożliwiając innej osobie jego wzięcie. Po skończonym jedzeniu nie należy zostawiać złączonych pałeczek na talerzu czy obok niego. Najlepiej ułożyć je lekko rozłączone na talerzu – to również ma znaczenie symboliczne

Jak korzystać z sosów?

Najczęściej popełnianym błędem jest maczanie sushi w zbyt dużej ilości sosu sojowego. Jest to część tradycji, jednak używanie sosu wcale nie jest koniecznie. Sosu używa się wyłącznie po to, by delikatnie podkreślić smak. Macza się tylko brzeg kawałka lub składnik, który leży na ryżu. Nigdy nie należy maczać samego ryżu.

Sprawdź sushi Żoliborz dostępne na stronie Gold Sushi – zobacz proponowane zestawy

Kolejnym błędem jest łączenie sosu sojowego z ostrym wasabi. Należy unikać takiego połączenia, ponieważ może on całkowicie zniszczyć smak spożywanej potrawy. Każdy z sosów należy używać oszczędnie, delikatnie nakładając je na poszczególne kawałki.

Jak jeść poszczególne kawałki?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że sushi należy jeść nie dzieląc kawałków na mniejsze. Najlepiej spożywać jeden kawałek ,,na raz”, aby delektować się smakiem w odpowiedni sposób. Tradycyjne powinny być na tyle małe, by zmieściły się w buzi. Gdy jednak nie są tradycyjnej wielkości dopuszcza się dwa ugryzienia.